Akční pobyty Akční pobyty
Akční pobyty

Lázeňské procedury

Koupele

Vodoléčba

Masáže

Elektroléčba

Léčebná tělesná výchova

Ostatní léčebné procedury

 

KOUPELE

Perličková koupel

 

koupel ve vodě o teplotě 37-38 ˚C. Perličková koupel blahodárně působí na lidský organismus. Mikromasáží kůže dochází k lepšímu prokrvení a celkové relaxaci organismu.

 

Indikace: Svým mírně sedativním účinkem pozitivně ovlivňuje nespavost, neurosy, psychosomatické nemoci. Koupelí dochází k uvolnění svalového napětí, proto se účelně využívá při léčení pohybového aparátu.

 
 

Uhličitá koupel

mechanismem účinku CO2 koupelí je resorpce kysličníku uhličitého pokožkou. Léčebný účinek se projevuje významnými změnami prokrvení, novotvorbou kolaterál krevního řečiště, biochemickými změnami krve, stabilizací krevního tlaku ekonomizací srdeční aktivity, vegetativním přeladěním, změnami ve vnímání tepla s následnou adaptací na teplotní změny. V koupeli, která trvá 15 minut je nutno zůstat v klidu a respektovat pokyny ošetřujícího personálu.Po koupeli je indikován klid na lůžku. Vzhledem k hlubokému působení koupele na organismus je nutno počítat s určitou reakcí, která se projeví zvýšenou únavou, ospalostí a případně zhoršením stávajících pohybových potíží, které mají ale přechodný charakter.

 

Indikace: doporučuje se při léčbě kardiovaskulárních onemocnění, při léčbě lymfatických otoků, při doléčování zranění pokožky, při potlačování revmatických potíží.Zvýšené prokrvení svalů a tělesných orgánů, včetně mozku má za následek posílení nervového systému, zlepšení činnosti vegetativního nervového systému a celkové posílení imunitního systému.

 

 

 

Suchá uhličitá koupel

tato procedura plně využívá pozitivního účinku kysličníku uhličitého na periferní oběh lidského organismu. Pacient leží v neprodyšném plastikovém vaku, který je naplněn cca 150 l plynu. Během procedury dochází ke zvýšení obsahu CO2 v pokožce, což vede k rozšíření všech cév a současně ke zvýšení obsahu kyslíku v krvi.

 

Indikace: ischemická choroba dolních končetin, hypertenze, gynekologické a urologické poruchy, poruchy sexuálních funkcí.

 

Slatinná koupel

regenerační koupel z rašeliny.Aktivní látky a minerály uvolňují svaly a tkáně, stimulují přirozený cyklus organismu a podporují tak regeneraci a hojení.

 

Indikace: chronická revmatická onemocnění,artrozy.

Přísadová koupel

probíhá ve speciální vaně napuštěné vodou o teplotě přibližně 35-37°C, ve které jsou rozpuštěny různé minerální soli nebo aromatické silice. Druh přísady se volí podle požadovaného efektu, převážně se jedná o uvolňující a relaxační účinky.


VODOLÉČBA

Sauna

 

využívá se působení suchého, horkého vzduchu.Poté ochlazení pod sprchou. Doba pobytu v sauně je 10 - 15 minut. Pravidelné saunování přispívá ke zvýšení nespecifické obranyschopnosti, k otužování, k celkové regeneraci a relaxaci. Je vhodná jako prevence chorob z nachlazení, onemocnění dýchacích cest, lehká revmatická onemocnění, funkční poruchy prokrvení, migrény, klimakterických potíží.

 

Skotské střiky

skotské střiky patří mezi vodoléčebné procedury, při kterých se střídá střik teplého a chladného proudu vody. Provádí se ze vzdálenosti asi 3 m při tlaku 3 ATM. Teplý střik má teplotu 40 °C a trvá 30 sekund, následuje chladný střik o teplotě 15 – 20 °C po dobu 5 - 10 sekund. Oba střiky se opakovaně střídají a vždy končí chladným proudem.

 

Indikace: onemocnění pohybového aparátu, funkční poruchy prokrvení, neurovegetativní dystonie, pro psychickou a tělesnou relaxaci.

 

Střídavá nožní koupel /šlapačky/

šlapací lázeň jako střídavá nožní koupel je také součástí vodoléčby . Jde o aktivní pohyb /šlapání/ ve vaničkách s teplou a studenou vodou s výškou hladiny 20 - 25 cm.Pohyb klient začíná šlapáním v teplé vodě po dobu asi 1 - 2 minut a pak překročí do vaničky se studenou vodou na půl minuty. Celý proces několikrát opakuje. Procedura končí ve studené vodě.

 

Indikace: Vhodná při bolestech hlavy, neurovegetativní dystonii, syndromu chladných nohou, u počínajících varixů, uvolnění kotníků a kloubů nohou.

 

 

Nožní koupel perlivá

koupel dolních končetin ve vodě o teplotě 36-38 ˚C. Masírování pokožky způsobí její zvýšené prokrvení a prohřátí tkání. Tím se podporuje rychlejší vylučování škodlivých látek z těla. Pravidelné opakování koupelí vede k uvolnění svalových spasmů. Procedura má analgetický účinek.

 

Indikace: poúrazové stavy s omez. hybnosti končetin, otoky, stavy po tromb. flebitidách, poruchy inervace a prokrvení v končetinách.

 

 


 

MASÁŽE

Klasická masáž

z všeobecných účinků je popisován vliv na cirkulaci krve a lymfy, látkovou výměnu a funkci orgánů.Masáž ovlivňuje příznivě svalový tonus a navozuje svalovou relaxaci s účinky místními i celkovými.Působí protibolestivě, odstraňuje otoky , spasmy a celkově zlepšuje funkci nervosvalového aparátu.

 

Indikace: Chronické zánětlivé a degenerativní choroby pohybového aparátu, vertebrogenní bolestivé syndromy se svalovou nerovnováhou, pooperační a poúrazové stavy, neurologické nemoci s poruchami inervace, svalové atrofie a revmatismus.

 

 

 

Manuální lymfodrenáž

manuální lymfatickou drenáž provádí masér se speciálním školením. Jde o manuální léčebný zásah, během kterého dochází ke změně tlaku na kapilární stěnu a zlepšení výměny látek mezi krví a tkáněmi. Provádí se sestava hmatů pro horní nebo dolní končetiny.

 

Indikace: lymfatické otoky na horních nebo dolních končetinách, kombinované poruchy prokrvení.

 

 

Reflexní masáž

je odvozena od masáže klasické, ale liší se od ní tím, že respektuje segmentové uspořádání nervové soustavy s odpovídající změnou dráždivosti na různých částech těla v kůži, svalech a okostici. Reflexní masáž se provádí na sucho, bez předehřátí a pomalu. Jako součást reflexní léčby pomáhá odstraňovat druhotně vzniklé reflexní změny /místa s větší bolestivostí/ a tím ovlivnit jejich příčinu. S ohledem na hluboké reflexní působení segmentové masáže by neměla být ten den absolvována jiná reflexně působící procedura

 

 

Indikace: Funkční a organická onemocnění vnitřních orgánů, poruchy prokrvení, některá funkční a organická degenerativní onemocnění pohybového aparátu, poúrazové a pooperační stavy, vegetativní dysbalance.

 

 

Reflexní masáž plosky nohy

je akupresurní masáž v oblasti plosky nohy. Touto speciální technikou lze ovlivnit funkci vnitřních orgánů a navodit rovnováhu v oblasti vegetativního nerstva.

 

 

Indikace: stavy vyčerpání a předrážděnosti, nespavost, deprese, bolesti hlavy, funkční poruchy trávicího systému, dráždivý močový měchýř, klimakterický syndrom, syndrom unavených nohou.

 

 

Podvodní masáž

vodoléčebná procedura, při které se ve speciální vaně provádí podvodní masáž proudem vody, který je pod určitým tlakem. Podvodní masáž může být celková nebo částečná.

 

 

 

 

Indikace: stavy po úrazech a operacích pohybového aparátu, revmatická a degenerativní onemocnění kloubní, choroby nervové (lumboischiadický syndrom, obrny), svalové bolesti a atrofie, chronická zácpa.

 

 

 
 

ELEKTROLÉČBA

Biolampa

léčebná metoda využívající polarizovaného světla.Biostimulace spočívá v aktivaci tvorby kolagenu, regeneraci poškozených tkání a zrání epitelu.

 

Indikace: vředy, dekubity ,popáleniny, jizvy, chronické ekzémy, bolestivé poruchy pohybového aparátu, neuralgie ap.

 

 

Diadynamik

diadynamické proudy jsou velmi rozšířenou formou nízkofrekvenční terapie.Podle zvoleného proudu jsou účinky dráždivé/motorické a hyperemizační/, nebo analgetické.

 

Indikace: lokální svalové změny, poúrazové stavy a chronické bolestivé afekce pohybového systému / artrózy/.

 

 

Interdyn

Je to aplikace pulzního proudu s velmi krátkými impulzy, nízkou intenzitou.Využíváme především větší hloubky účinku.Mají výrazný účinek analgetický, myorelaxační a zlepšují prokrvení tkáně. Působí myostimulačně a spasmolyticky. Procedura trvá 3 - 15 min.

 

Indikace: chronické zánětlivé a degenerativní onemocnění pohybového aparátu, vertebrogenní algický syndrom, neuralgie, zácpa, poruchy činnosti svěrače.

 

 

Horské slunce

Při této proceduře se využívá ultrafialové záření.

 

Indikace: chronické a recidivující záněty,některá kožní onemocnění, rachitis, osteoporóza, rekonvalescence.

 

 

Krátkovlnná diatermie

využívá tepelné působení vysokofrekvenčního proudu.Dochází k hlubokému prohřátí bez zátěže povrchových vrstev.Hluboké prohřátí způsobí rozšíření cév a zvýšeným prokrvením se zlepšuje místní metabolismus, vstřebání chronických zánětlivých, poúrazových a pooperačních infiltrátů, zlepšuje se elasticita vaziva a působí analgeticky.

 

Indikace: chronické zánětlivé a degenerativní choroby pohybového aparátu. Onemocnění vnitřních orgánů zažívacího a dýchacího aparátu.Gynekologická a urologická onemocnění.

 

 

Inhalace

k inhalacím se využívají minerální vody, které zlepšují funkci sliznice dýchacích cest, působí protizánětlivě, zkapalňují hlen a usnadňují vykašlávání. K minerálním vodám se mohou dodávat léky pro těžké případy dušnosti, přírodní soli pro katary horních dýchacích cest.

 

Indikace: infekční a alergická onemocnění dýchacích cest, stavy po poškození dýchacích cest-chemicky,fyzicky, stavy po operacích.Preventivně pro osoby z rizikových prostředí.

 

 

Solux

léčba infračervenou složkou světla. Používá se jako zdroj tepla k prohřívání.Zdrojem je wolframové vlákno s teplotou až 2600 ˚C.Zlepšuje prokrvení tkání má protibolestivý účinek, navozuje svalovou relaxaci a podporuje vstřebávání výpotku.

 

Indikace: poúrazové stavy,chronické bolestivé syndromy pohybového aparátu,chronické sinusitidy, spazmy hladkého svalstva.

 

 

Magnetoterapie

léčba magnety patří ke známé, tradiční a oblíbené. K účinějším patří, pulzní magnetické pole vznikající průchodem elektrické energie nízké frekvence cívkou - jde o známý fyzikální jev.Léčebné využití je mnohostranné- přes protibolestivý a protizánětlivý až po prokrvení a výživu tkání. Pozorován je i spasmolytický a relaxační efekt.

 

 

Indikace: revmatoidní arthritis, Bechtěrevova nemoc, degenerativní onemocnění kloubů, poúrazové a poperační stavy, poruchy prokrvení vazoneurózy, bércový vřed, špatně se hojící zlomeniny, pseudoarthrosy, vertebrogenní onemocnění, neurologická a kožní onemocnění, nemoci krvetvorby a imunity.

 

 

Terapeutický ultrazvuk

Využívá mechanické vlnění vysoké frekvence, které při aplikaci na postiženou tkáň zlepšuje její prokrvení, uvolňuje svalové spazmy a snižuje bolestivost.

 

 

 

 

LÉČEBNÁ TĚLESNÁ VÝCHOVA

 

Léčebný tělocvik

provádí se individuálně, nebo ve skupinách pro pacienty se stejným druhem onemocnění. Hlavní část cvičení je zaměřena na postiženou oblast např. na krční páteř, dechová cvičení, cvičení pánevního dna a po operacích. V závěrečné fázi intenzita cvičení klesá, využívá se cviků relaxačních a cviků sloužících k protažení svalů.

 
 
 
 

OSTATNÍ LÉČEBNÉ PROCEDURY

Parafínové rukavičky

jedná se o lokální termoterapii. K přípravě se užívá bílý parafín s příměsí parafínového oleje. Parafín se na postižené místo nanáší ponořením do speciální nádoby

 

Indikace: využívá se především při degenerativním onemocnění kloubů rukou.

 

 

Slatinné obklady

jde o jednorázové obklady tvořené 5ti mm vrstvou směsi jílu a rašeliny mezi dvěma foliemi. Na pokožku se přikládají propustnou vliselinovou folií a ohřívají se pomocí přenosných nosičů, které se aplikují na nepropustnou vrstvu obkladu. Během 3 minut pozvolna stoupá teplota obkladu až na 42°C, kterou si obklad udrží po celou dobu aplikace. Dochází k mírnému prohřátí tkáně v místě aplikace, zlepšení prokrvení a k zlepšení regeneračních procesů v kůži a podkoží. Obklady mají své uplatnění hlavně u chronických bolestivých stavů.

 

Indikace: celulitida, podpůrná léčba obezity, chronická revmatická onemocnění, artrózy.

 

 

Plynové injekce

jedná se o aplikaci plynu do podkoží v okolí velkých kloubů a páteře.Jsou lokální variantou léčby kysličníkem uhličitým.Medicinální kysličník uhličitý se aplikuje injektorem pod kůži do předem určených míst s následným reflexním prokrvením. Hlavním účinkem je zmírnění bolestivosti, zlepšení prokrvení oblasti a urychlení hojení.

 

Indikace: poruchy prokrvení končetin, ischemická choroba srdeční, degenerativní onemocnění kloubů a páteře s bolestivým syndromem.

 

 

Oxygenoterapie

je regenerační kyslíková kůra, která v kombinaci s antioxidanty napomáhá organismu zbavit se volných kyslíkových radikálů, jejichž hromadění je příčinou předčasného stárnutí buněk a řady chorob. Využíváme přístroj, s jehož pomocí lze dodávat do organismu čistý kyslík tak, aby účinek kyslíkové kůry byl dlouhodobý. Zlepší se okysličení tkání a orgánů, tělesná i duševní výkonnost, srdeční činnost a elasticita plicní tkáně.

 

Indikace: celková regenerační kůra, prevence infarktu myokardu a anginy pectoris, zvýšení obranyschopnosti, stavy po operaci a chemoprofylaxi pro nádorová onemocnění.

 

 

Lymfodrenáž přístrojová

Pomocí přístroje působí postupným a střídavým přetlakem na oblast končetin, které jsou při tom opatřeny speciálními návleky.

Metoda se využívá jednak jako součást léčby lymfatických nebo žilních otoků, ale také i při méně závažných stavech ke zmírnění projevů celulitidy nebo poctu těžkých nohou.

INDIKACE: lymfatické a smíšené otoky končetin, k prevenci žilní nedostatečnosti a křečových žil, k relaxaci a regeneraci organismu, k prevenci a ošetření celulitidy, proti pocitu těžkých a unavených nohou.

 

 

 

 

Chcete nás kontaktovat?